Header Image

Volkan Ekin

Spor İletişimi Uzmanı

1972 İstanbul doğumludur. 1999 Yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, İletişim Sanatları (Reklamcılık ve Halkla İlişkiler) Bölümü’nden mezun olmuştur. 2001’de IAA (Uluslararası Reklamcılar Derneği) tarafından verilen “Diploma in Marketing Communication” (Uluslararası Pazarlama İletişimi Diploması)’nı almaya hak kazanmıştır. 2003’te Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı İletişim Fakültesi, Reklamcılık ve Tanıtım Bölümü’nde, “Siyasal Liderlik ve Aday İmajı” konulu yüksek lisans tezini sunmuştur. Aynı yıl, Marmara Üniversitesi, Genel Gazetecilik Bölümü, Doktora Programı’na kaydolmuş ve 2010 yılında, “Tüketim Toplumu, Hedonizm ve Araç Olarak Yazılı Basın” konulu tezi ile Doktor unvanını almıştır.

Yerli ve yabancı şirketlerde; “Halkla İlişkiler Müdürlüğü”, “Pazarlama Departmanı Yöneticiliği” ve “Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü” görevlerinde bulunan EKİN; aynı zamanda çeşitli sektörlerde “iletişim danışmanlığı” hizmetleri de vermiştir.

MEB’e bağlı, sertifika programı sunan okullarda, pazarlama iletişimi alanında eğitmenlik tecrübesi bulunan EKİN, 2006 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları Bölümü’nde başladığı akademik kariyerine, lisans ve lisansüstü programlarda verdiği dersler, danışmanlıklar ve idari görevler ile aynı kurum çatısı altında Eylül 2016 tarihine kadar Doçent olarak devam etmiştir.

10 Eylül 2015 tarih ve 22798904-204-04 9735 sayılı karar ile “Uygulamalı İletişim Bilim Alanı”nda T.C. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından Doçent unvan ve yetkisi verilen EKİN, akademik çalışmalarında, “Bütünleşik Pazarlama İletişimi” ve “Spor Pazarlaması” alanlarında yoğunlaşmaktadır.

2016 -2018 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu, Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanlığı görevinde de bulunan EKİN, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yönetici Geliştirme Bölümü (YGM) ve Markaokulu Yüksek Lisans programının da eğitmenleri arasında yer almıştır.

İstanbul Kültür Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, Yeditepe Üniversitesi Bütünleşik Pazarlama İletişimi,  İstanbul Aydın Üniversitesi İşletme ve Bahçeşehir Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Yüksek Lisans programlarında da öğretim üyeliği görevlerinde bulunan EKİN, aynı zamanda Brandmap dergisi ve Eurasia Diary – AZ. Haber Ajansı’nda köşe yazarlığı yapmaktadır.

Eylül 2018 tarihinden itibaren, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı, Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı Anabilim Başkanı’dır.

Spor Endüstrisi Derneği Genel Sekreterliği görevinin yanı sıra, “Türkiye’de Spor ve Medya”, “Spor Endüstrisinde Markalaşma” ve “Yönetişimde Yeni Yaklaşımlar” kitaplarının yazarı olan EKİN; inşaat, eğitim, sağlık ve spor endüstrisi sektörlerinde de proje ve marka danışmanı olarak hizmet vermektedir. EKİN, evli ve bir çocuk babasıdır.